  • SR155C183KARTR1
SR155C183KARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR155C183KARTR1
HK JDW NO:
66-SR155C183KARTR1
Description:
18nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SR155C183KARTR1
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    18nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    3.81mm
  • Width
    3.81mm
  • Thickness
    2.54mm