  • SR155A470JAATR1-
SR155A470JAATR1-
advertisement
Manufacturer No:
SR155A470JAATR1-
HK JDW NO:
66-SR155A470JAATR1-
Description:
SkyCap® SR 47pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR155A470JAATR1-
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47pF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    Capacitance, Leads, Consult Factory
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    2.54mm