  • SR152A120KAR
SR152A120KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR152A120KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR152A120KAR
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
12pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR152A120KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Height
    3.81mm
  • Width
    3.81mm
  • Thickness
    2.54mm