  • SR151A221KAR
SR151A221KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR151A221KAR
HK JDW NO:
66-SR151A221KAR
Datasheet:
SR151A221KAR
Description:
SkyCap® SR 220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 801
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR151A221KAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    15
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    1mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Thickness
    2.54mm