  • SR151A221FAR
SR151A221FAR
advertisement
Manufacturer No:
SR151A221FAR
HK JDW NO:
66-SR151A221FAR
Datasheet:
SR151A221FAR
Description:
SkyCap® SR 220pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6463
Step5Bar-code shipping tag
SR151A221FAR
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    1510
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Thickness
    2.54mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±1%