  • SR151A151KAATR2
SR151A151KAATR2
advertisement
Manufacturer No:
SR151A151KAATR2
HK JDW NO:
66-SR151A151KAATR2
Datasheet:
SR151A151KAATR2
Description:
SR15/07(100V,A,FGJK) 150pF 100V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 38
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR151A151KAATR2
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    SR15/07(100V,A,FGJK)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    1510
  • Height
    3.81mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    3.81mm
  • Thickness
    2.54mm