  • SR145C104KAT
SR145C104KAT
advertisement
Manufacturer No:
SR145C104KAT
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR145C104KAT
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR145C104KAT
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    5.08mm