  • SR121A470JAAAP1
SR121A470JAAAP1
advertisement
Manufacturer No:
SR121A470JAAAP1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR121A470JAAAP1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 47pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.150W 3.81mmx3.81mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR121A470JAAAP1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.150W 3.81mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    47pF
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Flat
  • Height Seated (Max)
    0.100 2.54mm