  • SR1206KR-7W120RL
SR1206KR-7W120RL
advertisement
Manufacturer No:
SR1206KR-7W120RL
HK JDW NO:
898-SR1206KR-7W120RL
Datasheet:
SR1206KR-7W120RL
Description:
FIXED RESISTOR SR Series, Thick Film, 120Ohm, 0.5W 1/2W, ±10%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SR1206KR-7W120RL
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    120Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm