  • SR1206JR-07390RL
SR1206JR-07390RL
advertisement
Manufacturer No:
SR1206JR-07390RL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-SR1206JR-07390RL
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
SR1206JR-07390RL
Description:
FIXED RESISTOR SR Series, Thick Film, 390Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 207
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SR1206JR-07390RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    390Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm