  • SR0805KR-7W1K2L
SR0805KR-7W1K2L
advertisement
Manufacturer No:
SR0805KR-7W1K2L
HK JDW NO:
898-SR0805KR-7W1K2L
Datasheet:
SR0805KR-7W1K2L
Description:
SR Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±10%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SR0805KR-7W1K2L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm