  • SR0805JR-0718RL
SR0805JR-0718RL
advertisement
Manufacturer No:
SR0805JR-0718RL
HK JDW NO:
898-SR0805JR-0718RL
Datasheet:
SR0805JR-0718RL
Description:
FIXED RESISTOR SR Series, Thick Film, 18Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 200
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SR0805JR-0718RL
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    18Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm