  • SR075C472KAATR2
SR075C472KAATR2
advertisement
Manufacturer No:
SR075C472KAATR2
HK JDW NO:
66-SR075C472KAATR2
Description:
SkyCap® SR 4700pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR075C472KAATR2
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    4700pF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.100 2.54mm
  • Length
    3.81mm