  • SR071C103MARTR1
SR071C103MARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR071C103MARTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR071C103MARTR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10nF Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR071C103MARTR1
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Size Code
    1510
  • Height
    6.35mm
  • Length
    3.81mm