  • SQCFVA241JAT1A
SQCFVA241JAT1A
advertisement
Manufacturer No:
SQCFVA241JAT1A
HK JDW NO:
66-SQCFVA241JAT1A
Package:
0805
Datasheet:
Description:
240pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
SQCFVA241JAT1A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    240pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.24mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.14mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.24mm