  • SQCB2A301JATME
SQCB2A301JATME
advertisement
Manufacturer No:
SQCB2A301JATME
HK JDW NO:
66-SQCB2A301JATME
Description:
0.0003μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SQCB2A301JATME
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0003μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1111
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    1.676mm
  • Length
    2.79mm
  • Width
    2.79mm