  • SQCA5C222KAJ1A
SQCA5C222KAJ1A
advertisement
Manufacturer No:
SQCA5C222KAJ1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SQCA5C222KAJ1A
Package:
Datasheet:
Description:
2.2nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SQCA5C222KAJ1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    C
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    0606
  • Height
    0.979mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm