  • SPTMV0015PG5W02
SPTMV0015PG5W02
advertisement
Manufacturer No:
SPTMV0015PG5W02
HK JDW NO:
384-SPTMV0015PG5W02
Package:
Cylinder
Datasheet:
SPTMV0015PG5W02
Purchasing and Inquiry
SPTMV0015PG5W02 Overview
This transducer is included in the Cylinder package for your convenience. The temperature of the transducers should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. It is possible for the transducers to work with a supply voltage of 10V~15V. For the transducers to work properly, 4 pins must be connected in order to make it work. This transducer has a maximum pressure range of 15 Psi. The voltage released by the transducers should be 0V to make it work. For the transducers to continuously work at the rated ambient temperature, DC voltage should be 12V.
SPTMV0015PG5W02 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C~85°C
4 Pins
SPT series
50.8mm Cable Length
Operating Pressure: 15PSI (103.42kPa)
Operating Supply Voltage: 10V
SPTMV0015PG5W02 Applications
  • Health care(e.g. fall detection, air flow monitoring, smart inhaler)
  • Mobile phones / GPS
  • Mobile altimeter / barometer systems
  • Dataloggers
  • Vertical velocity monitoring
  • Engine management
  • Altimeters
  • Dry air system monitoring
  • Bike computers
Step5Bar-code shipping tag
SPTMV0015PG5W02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Package / Case
    Cylinder
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Series
    SPT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Voltage - Supply
    10V~15V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    0 mV ~ 100 mV (10V)
  • Termination Style
    Cable 2'
  • Output Voltage
    0V
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Voltage
    10V
  • Cable Length
    50.8mm
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Response Time
    100 μs
  • Operating Pressure
    15PSI (103.42kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/4 6.35mm NPT
  • Maximum Pressure
    45PSI (310.26kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Housing
    STAINLESS STEEL
  • Pressure Range-Max
    15 Psi
  • Pressure Sensing Mode
    GAGE
  • Offset-Nom
    0MV
  • Height
    91.8mm
  • Length
    25.64mm
  • Width
    22.2mm