  • SPS-L035-LATS
SPS-L035-LATS
advertisement
Manufacturer No:
SPS-L035-LATS
HK JDW NO:
384-SPS-L035-LATS
Package:
Box with Connector
Datasheet:
SPS-L035-LATS
Purchasing and Inquiry
SPS-L035-LATS Overview
In order to prevent damage to the linear position measurement sensors, they are packaged in Box with Connector packages. There is an electronic component packaged in the Box. There are a total of 3 pins on the linear position measuring sensor. For angle position sensors in a DC circuit, the maximum voltage value should be 4.75V. In the linear position measuring sensor, there can be no voltage below 0V. As a rule of thumb, electronic parts draw 20mA current.
SPS-L035-LATS Features
Supply Voltage: 4.75V~5.25V
Operating Temperature: -40°C~125°C
SPS Series
Mount: Chassis Mount
Package / Case: Box with Connector
Mounting Type: Chassis Mount
3 Pins
Linear Range: 0 ~ 35.00mm (0 ~ 1.38)
SPS-L035-LATS Applications
  • Dishwasher control systems
  • Non-Contacting Potentiometer
  • Ride Height Position Sensor
  • Volume control on audio equipment
  • EGR valve position
  • Gear selector
  • X, Y, Z stage position feedback
  • Medical robots and fitness equipment
  • Rotary encoders
  • Throttle valve position, etc.
Step5Bar-code shipping tag
SPS-L035-LATS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Box with Connector
  • Number of Pins
    3
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2010
  • Series
    SPS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    4.75V
  • Technology
    Magnetoresistive
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    Analog Voltage
  • Termination Style
    Connector
  • Actuator Type
    External Magnet, Included
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Max Output Voltage
    5V
  • Min Output Voltage
    0V
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 35.00mm (0 ~ 1.38)