  • SPI12N50C3XKSA1
SPI12N50C3XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SPI12N50C3XKSA1
HK JDW NO:
699-SPI12N50C3XKSA1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
SPI12N50C3XKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 380mOhm @ 7A, 10V ±20V 1.2pF @ 25V 49nC @ 10V 560V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 2798
Step5Bar-code shipping tag
SPI12N50C3XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    PG-TO262-3-1
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    125W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380mOhm @ 7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 500μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1.2pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11.6A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    49nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    560V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V