  • SPB16N50C3ATMA1
SPB16N50C3ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
SPB16N50C3ATMA1
HK JDW NO:
376-SPB16N50C3ATMA1
Datasheet:
SPB16N50C3ATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 500V 16A 3-Pin(2+Tab) TO-263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPB16N50C3ATMA1
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    66nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    560V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    16A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.28Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    48A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    460 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    160W Tc
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    280m Ω @ 10A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 675μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16A Tc