  • SP1210R-561K
SP1210R-561K
advertisement
Manufacturer No:
SP1210R-561K
HK JDW NO:
79-SP1210R-561K
Package:
1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
SP1210R-561K
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SP1210R
  • Size / Dimension
    0.128Lx0.095W 3.25mmx2.42mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    85mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Depth
    2.66mm
  • Current Rating
    1.38A
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    560nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    109mOhm Max
  • Max DC Current
    1.38A
  • Current - Saturation
    1.72A
  • Height
    2.57mm
  • Height Seated (Max)
    0.101 2.57mm