  • SP1210-152H
SP1210-152H
advertisement
Manufacturer No:
SP1210-152H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-SP1210-152H
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SP1210-152H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    1.08A
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    2.66mm
  • Current Rating
    1.08A
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    175mOhm Max
  • Max DC Current
    1.08A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    1.06A
  • Height
    2.57mm
  • Height Seated (Max)
    0.101 2.57mm
  • Length
    3.5052mm
  • Width
    2.667mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SP1210
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.105W 3.51mmx2.66mm
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C