  • SP1008R-561G
SP1008R-561G
advertisement
Manufacturer No:
SP1008R-561G
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-SP1008R-561G
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SP1008R-561G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating
    917mA
  • Inductance
    560nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    147mOhm Max
  • Max DC Current
    878mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Saturation Current
    1.97A
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.095 2.41mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SP1008R
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7/13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.66mm