  • SN75150DG4
SN75150DG4
advertisement
Manufacturer No:
SN75150DG4
HK JDW NO:
815-SN75150DG4
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
12V 8 Pin SN75150 Receivers 2 Bits 2/0 Drivers/Receivers 2 Functions
Step5Bar-code shipping tag
SN75150DG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    72.603129mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    75000
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Driver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    PROGRAMMABLE SLEW RATE
  • Technology
    BIPOLAR
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    12V
  • Base Part Number
    SN75150
  • Pin Count
    8
  • Output Voltage
    15V
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Output Current
    30mA
  • Propagation Delay
    60 ns
  • Data Rate
    20 kbps
  • Differential Output
    NO
  • Protocol
    RS232
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Max Dual Supply Voltage
    13.2V
  • Number of Drivers/Receivers
    2/0
  • Driver Number of Bits
    2
  • Min Dual Supply Voltage
    10.8V
  • Dual Supply Voltage
    12V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Simplex/Duplex
    Half Duplex
  • Supply Voltage1-Nom
    12V
  • Out Swing-Min
    10 V
  • High Level Input Current-Max
    0.00001A
  • Number of Transmitters
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm