  • SN74V225-15PAG
SN74V225-15PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V225-15PAG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74V225-15PAG
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SN74V225-15PAG
Description:
FIFO memory IC74V Series 18K 1K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
SN74V225-15PAG Overview
64-TQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.You'll find it packaged in the shape of a Tray .There is a 18K 1K x 18 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.It is a member of the 74V series .It has a maximum operating supply current of 35mA .
SN74V225-15PAG Features
18K 1K x 18 memory size
74V series
SN74V225-15PAG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74V225-15PAG FIFOs Memory applications.
  • Medical Monitoring Device
  • Portable Information Devices
  • Battery Charger
  • Fabrication Site
  • Signal processing
  • A/D output buffers
  • Game Controller
  • Tape controllers
  • Multi-stage synchronizer
  • Address mapping
Step5Bar-code shipping tag
SN74V225-15PAG
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    18K 1K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz