  • SN74LVT16500DGGR
SN74LVT16500DGGR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVT16500DGGR
HK JDW NO:
815-SN74LVT16500DGGR
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
SN74LVT16500DGGR
Purchasing and Inquiry
SN74LVT16500DGGR Overview
The package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) contains this file embedded in it. The package is packaged in the way that Cut Tape (CT) would package it. A 18-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. A higher operating temperature than -40°C~85°C is recommended. In order to ensure maximum design flexibility, it features a High/Low output current of 32mA 64mA. As part of the 74LVT series, it is a type of FPGA. The voltage at which it operates is 2.7V~3.6V. It belongs to 74LVT16500 family. There are 56 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. For normal operation, the supply voltage must be kept above 3.3V in order for the device to function properly. In addition, it is equipped with a 56 pin count. It is designed with 18 Bits. Transmission lines are terminated with 2 terminations, which are devices matching the line's characteristic impedance. In this case, the electronic part will be mounted in the Surface Mount-direction. It has 56 pins. This one belongs to the LVT family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. Upon reaching 3.6V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. It is necessary to have a greater supply voltage (Vsup) than 2.7V in order to operate correctly. It is configured with a trigger that uses a NEGATIVE EDGE-value. Based on its reliable performance, this device is most suitable for TAPE AND REEL because of its robust design. WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION is one of the characteristics of this type of system as well. This electrical part operates from a supply voltage of 3.3V.
SN74LVT16500DGGR Features
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74LVT series
74LVT16500 family
56 pin count
56 pins
SN74LVT16500DGGR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVT16500DGGR Universal Bus Functions applications.
  • Automatic digital control circuits
  • Analog ICs
  • Massager
  • Test and Measurement
  • Solar street light
  • Electric car
  • Data transmission control
  • Electric grinding wheel
  • Car
  • Arithmetic unit
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVT16500DGGR
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    74LVT
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • Additional Feature
    WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVT16500
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    18
  • Family
    LVT
  • Logic Function
    Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 64mA
  • Logic Type
    Universal Bus Transceiver
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.9 ns
  • Trigger Type
    NEGATIVE EDGE
  • Propagation Delay (tpd)
    9.9 ns
  • Control Type
    INDEPENDENT CONTROL
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    5mA
  • Translation
    N/A
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm