  • SN74LVC3G14DCUTG4
SN74LVC3G14DCUTG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC3G14DCUTG4
HK JDW NO:
815-SN74LVC3G14DCUTG4
Package:
8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
Datasheet:
SN74LVC3G14DCUTG4
Description:
4.3 ns ns 9.2 ns ns 2.3mm mm Gates & Inverters 900μm mm 9.610488mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC3G14DCUTG4 Overview
This part is conveniently packaged in 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width), making it easy to ship abroad. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). According to Inverter logic, the algorithm works. This part needs a voltage of 1.65V~5.5V to function properly. Temperatures around -40°C~125°C are extended for operation. In Surface Mount, the part is mounted. The high and low state of output current is 32mA 32mA. A 74LVC series product. 8 terminations have been made so far. Users will benefit significantly from 3 functions in this part. It represents the LVC/LCX/Z product family. Search with 74LVC3G14 if you are looking for device variants. A total of 8 pins are injected into the body of the part. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. For details about the functions of 8 pins, please refer to the datasheets. Parts in quiescent state carry 10μA current. A logic device of this type is a Gates. 50pF is the load capacitance of the part. There is an industry TR method included. The total number of elements used for operation is 3. This chip has a 5V volt operating supply voltage. Among its features are Schmitt Trigger.
SN74LVC3G14DCUTG4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
SN74LVC3G14DCUTG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC3G14DCUTG4 Gates and Inverters applications.
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Urban rail vehicle
  • CD player
  • Fishery-optical complementary power station
  • Troubleshooting & Judgment
  • Photovoltaic system
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Agriculture and light complementary power station
  • Solar street light
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC3G14DCUTG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    9.610488mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC3G14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    3
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    4.3 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    9.2 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.3ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.4 ns
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.4V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.7V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    900μm
  • Length
    2.3mm
  • Width
    2mm