  • SN74LVC3G14DCURG4
SN74LVC3G14DCURG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC3G14DCURG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC3G14DCURG4
Package:
8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
Datasheet:
SN74LVC3G14DCURG4
Description:
9.2 ns ns 9.2 ns ns 2.3mm mm Gates & Inverters 900μm mm 9.610488mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC3G14DCURG4 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width). To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. Based on the Inverter logic principle, it works. In order for the part to function correctly, a voltage of 1.65V~5.5V is required. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C. Surface Mount is the mounting position of the part. Output current is 32mA 32mA in the high and low states. The number 74LVC refers to it. A total of 8 terminations have been recorded. 3 functions in the part enhance the user experience significantly. There is a chip in this package that is a part of LVC/LCX/Z. 74LVC3G14 can be used to search for device variants. The part body is injected with 8 pins. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. For details about the functions of 8 pins, please refer to the datasheets. The current flowing through quiet parts is 10μA. There is Gates logic device like this in the world. In this part, the load capacitance is 50pF. A method of industry TR is included in the package. Operation involves 3 elements in total. The part can function from 5V. In addition, it has Schmitt Trigger.
SN74LVC3G14DCURG4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
SN74LVC3G14DCURG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC3G14DCURG4 Gates and Inverters applications.
  • Laptop
  • Refrigerator
  • Electric car
  • VCD
  • Flashlight
  • Television
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Sewing machine
  • Agriculture and light complementary power station
  • Electric grinding wheel
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC3G14DCURG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    9.610488mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC3G14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    3
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    9.2 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    9.2 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.3ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.4 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.4V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.7V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Height
    900μm
  • Length
    2.3mm
  • Width
    2mm