  • SN74LVC2G14DBVTG4
SN74LVC2G14DBVTG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC2G14DBVTG4
HK JDW NO:
815-SN74LVC2G14DBVTG4
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
9.5 ns ns 4.3 ns ns 2.9mm mm Gates & Inverters 1.45mm mm 15.790684mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC2G14DBVTG4 Overview
As the part is packed in SOT-23-6, international shipping is convenient. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. Based on the Inverter logic principle, it works. A voltage of 1.65V~5.5V is required for the part to function properly. Operation at a temperature around -40°C~125°C. Part Surface Mount is mounted. In both high and low states, output current is 32mA 32mA. A 74LVC series product. Trying searching with 74LVC2G14 will yield device variants. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. You can find the functions of the 6 pins in the datasheets. 2 inputs are supported by the part. Quiescent parts have 10μA current flowing through them. The device consists of 2 circuits. For operation, there are 2 elements. In the specification of the chip, it is specified that the operating supply voltage will be 5V volts. Standby mode has a maximum current of 10μA. The operation of 2 gates is logical. There are Schmitt Trigger features in it. Suppliers offer a SOT-23-6 package. When the temperature of the environment exceeds 125°C degrees Celsius, the device should not operate. It is estimated that the part will operate at least at -40°C according to test statistics. It is recommended that users do not supply the device with voltage above 5.5V in normalcircumstances. There should be 1.65V voltage fed to the part below 1.65V. It conducts in a 2-bit manner.
SN74LVC2G14DBVTG4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
Quiescent Current: 10μA
2 Gates
SN74LVC2G14DBVTG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC2G14DBVTG4 Gates and Inverters applications.
  • Reactive power compensation function
  • Cell phone
  • In-vehicle system
  • Fishery-optical complementary power station
  • Fan
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • CD player
  • Photovoltaic system
  • Solar energy generation
  • MPPT function (maximum power point tracking)
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC2G14DBVTG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
  • Weight
    15.790684mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Base Part Number
    74LVC2G14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Turn On Delay Time
    4.3 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Number of Inputs
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Number of Gates
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.3ns @ 5V, 50pF
  • High Level Output Current
    -32mA
  • Low Level Output Current
    32mA
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.4V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.7V
  • Current - Quiescent (Max)
    10μA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm