  • SN74LVC240ANSRG4
SN74LVC240ANSRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC240ANSRG4
HK JDW NO:
815-SN74LVC240ANSRG4
Package:
SOP
Datasheet:
Description:
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC240ANSRG4
  • Package / Case
    SOP
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    8
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Number of Inputs
    4
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic IC Type
    BUS DRIVER
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Width
    5.3mm