  • SN74LVC240ADWG4
SN74LVC240ADWG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC240ADWG4
HK JDW NO:
815-SN74LVC240ADWG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
DUAL Buffers 20 Pins SOIC
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC240ADWG4
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Rail/Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    8
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Number of Inputs
    4
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic IC Type
    BUS DRIVER
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Height
    2.35mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.52mm