  • SN74LVC14APWT
SN74LVC14APWT
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC14APWT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC14APWT
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
SN74LVC14APWT
Description:
6.2 ns ns 6.4 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 24mA mA 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~3.6V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC14APWT Overview
As the part is packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), international shipping is convenient. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. A Inverter logic principle governs its operation. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 1.65V~3.6V. Operation at a temperature around -40°C~125°C. A Surface Mount mount is used for this part. Output current is 24mA 24mA in the high and low states. The number 74LVC refers to it. Total terminations are 14. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. In LVC/LCX/Z, this chip plays an important role. Try searching with 74LVC14 if you're looking for device variants. Part bodies are injected with 14 pins. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. The part has 1μA current flowing through it in the quiescent state. The logic device shown here is a typical Gates. A load capacitance of 50pF is provided by the part. There is an industry TR method included. In this case, the output current is rated as 24mA. The total number of elements used for operation is 6. The part can function from 3.3V. Among its features are Schmitt Trigger.
SN74LVC14APWT Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 24mA
SN74LVC14APWT Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC14APWT Gates and Inverters applications.
  • Electric car
  • Automotive voltage monitoring
  • Massager
  • Game console
  • Electric shaver
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • VCD
  • Flashlight
  • Refrigerator
  • Digital camera
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC14APWT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    74LVC14
  • Pin Count
  • Max Output Current
    24mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    6.2 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    6.4 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    6.2ns @ 3.3V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.15V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.3V ~ 2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm