  • SN74LVC14APWRE4
SN74LVC14APWRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC14APWRE4
HK JDW NO:
815-SN74LVC14APWRE4
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
SN74LVC14APWRE4
Description:
6.2 ns ns 6.4 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 24mA mA 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~3.6V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC14APWRE4 Overview
Due to its 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. Inverter logic governs its operation. This part needs a voltage of 1.65V~3.6V to function properly. Extended operating temperature around -40°C~125°C. Surface Mount is the location of the part. Output current is 24mA 24mA in the high and low states. The 74LVC series contains it. A total of 14 terminations have been recorded. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. I would like to point out that this chip is part of LVC/LCX/Z. Use 74LVC14 to search for device variants. It is injected into the part body with 14 pins. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. You can find the functions of the 14 pins in the datasheets. It has 1μA current flowing through it when it is quiescent. Gates is a typical logic device. The part bears a load capacitance of 50pF. It includes the industry TR method. In this case, the output current is rated as 24mA. During operation, there are 6 elements. It is specified that the operating supply voltage for the chip will be 3.3V volts. Schmitt Trigger is featured in it.
SN74LVC14APWRE4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 24mA
SN74LVC14APWRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC14APWRE4 Gates and Inverters applications.
  • Electric grinding wheel
  • Agriculture and light complementary power station
  • Car
  • Residual current/leakage current protection
  • DVD
  • Mobile caravan
  • Sewing machine
  • In-vehicle system
  • Flashlight
  • Car refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC14APWRE4
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    74LVC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    6.2 ns
  • Turn On Delay Time
    6.4 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    6.2ns @ 3.3V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.15V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.3V ~ 2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Height
    1.2mm