  • SN74LVC14ADT
SN74LVC14ADT
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC14ADT
HK JDW NO:
815-SN74LVC14ADT
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74LVC14ADT
Description:
6.2 ns ns 6.4 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 24mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~3.6V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC14ADT Overview
As the part is packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), international shipping is convenient. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. A Inverter logic principle governs its operation. The part must have a voltage of 1.65V~3.6V in order to function properly. Extended operating temperature around -40°C~125°C. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. The high and low state of output current is 24mA 24mA. It comes from the 74LVC series. Totally, there are 14 terminations. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. The chip is a part of LVC/LCX/Z. Trying searching with 74LVC14 will yield device variants. A total of 14 pins are injected into the body of the part. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. For functions related to 14 pins, please refer to the datasheets. The part has 1μA current flowing through it in the quiescent state. It is a typical Gates logic device. A load capacitance of 50pF is provided by the part. It is packed with the industry TR method. A device rated at 24mA has 24mA output current. The operation uses 6 elements in total. It is specified in the operating instructions of the chip that the operating voltage will be 3.3V volts. It features Schmitt Trigger.
SN74LVC14ADT Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 24mA
SN74LVC14ADT Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC14ADT Gates and Inverters applications.
  • Roof distributed power station
  • Pocket PC
  • Island protection
  • Mobile caravan
  • Car refrigerator
  • Sewing machine
  • CD player
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Ship
  • VCR
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC14ADT
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74LVC14
  • Pin Count
  • Max Output Current
    24mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    6.2 ns
  • Turn On Delay Time
    6.4 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    6.2ns @ 3.3V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.15V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.3V ~ 2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm