  • SN74LV165ADR
SN74LV165ADR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LV165ADR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LV165ADR
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74LV165ADR Overview
There is an embedded device in the package 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width). 16 is the total number of terminations on the chip. Cut Tape (CT) is the case in which it is packed. There is 2.5V operating supply voltage listed on the part. 1 elements make up this part. There are 16 pins on the device. The recommended mounting method is Surface Mount. Electronic components fall under the category of LV/LV-A/LVX/H. As you can see, this component is mounted in the way of Surface Mount. It is important to note that the operating temperature range is -40°C~125°C. It is supplied with voltage within 2V~5.5V. It is part of the 74LV series of electrical components. By using the 74LV165 family, you can find similar parts. Additional aspects of this section are as follows: SISO OPERATION ALSO AVAILABLE. There should be no voltage less than 2V at the minimum supply voltage (Vsup). The device is capable of delivering voltage at 3.3V. It should not exceed 5.5V in terms of the supply voltage (Vsup). IC chip bits total 8. There is a quiescent current of 20μA in this circuit. This device has 8 circuits. TR is the packaging way for the part. 165MHz is the device's frequency. It has 2 outputs.
SN74LV165ADR Features
With 16 pins
Mounted in Surface Mount type.
Based on 74LV165 family
It supplies 3.3V power
Quiescent Current at 20μA
Packing Method : TR
SN74LV165ADR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LV165ADR Shift Registers applications.
  • Counter
  • Serial to parallel converter
  • LED matrix control
  • ROM Chips
  • Remote control holding register
  • Generate time delay toward digital circuits
  • Output expansion
  • Delay Line
  • 8-bit data storage
Step5Bar-code shipping tag
SN74LV165ADR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    SISO OPERATION ALSO AVAILABLE
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    165MHz
  • Base Part Number
    74LV165
  • Function
    Parallel or Serial to Serial
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    Complementary
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    8
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    11.9 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    28 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    Shift Register
  • Direction
    Unidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic Type
    Shift Register
  • Max I(ol)
    0.05 A
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Schmitt Trigger
    No
  • Input Current
    1μA
  • fmax-Min
    45 MHz
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm