  • SN74LV14APWRG3
SN74LV14APWRG3
advertisement
Manufacturer No:
SN74LV14APWRG3
HK JDW NO:
815-SN74LV14APWRG3
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
27 ns ns 12 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 1.2mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LV14APWRG3 Overview
Shipped in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is easy to ship overseas. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). As a result, it works on the principle of Inverter. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~5.5V is required. An extended operating temperature of -40°C~125°C degrees Celsius. Part Surface Mount is mounted. Output current is 12mA 12mA in the high and low states. There are several in the 74LV series. The total number of terminations is 14. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. As part of LV/LV-A/LVX/H, this chip is used. Use 74LV14 when searching for device variants. Part bodies are injected with 14 pins. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. You can find the functions of the 14 pins in the datasheets. The part has 20μA current flowing through it in the quiescent state. It is a typical Gates logic device. In this part, the load capacitance is 50pF. This device requires a minimum voltage of 2V. In this case, Vsup reaches its maximum value. Contains the industry TR method. The total number of elements used for operation is 6. Typical operating voltages for the chip are specified as being z volts when it is first manufactured. In addition, it has Schmitt Trigger.
SN74LV14APWRG3 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
SN74LV14APWRG3 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LV14APWRG3 Gates and Inverters applications.
  • Urban rail vehicle
  • Refrigerator
  • Projector
  • Reactive power compensation function
  • Residual current/leakage current protection
  • Induction cooker
  • Laptop
  • Digital camera
  • Electric grinding wheel
  • Mobile caravan
Step5Bar-code shipping tag
SN74LV14APWRG3
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    74LV14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    27 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.012 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    18.5 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.75V ~ 1.5V
  • Logic Level - High
    1.75V ~ 3.5V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm