  • SN74LS193N
SN74LS193N
advertisement
Manufacturer No:
SN74LS193N
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LS193N
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74LS Series 74LS193 16 Pins Up, Down Positive Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
SN74LS193N Overview
This device is packaged in a 16-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is configured with 16terminations. The supply voltage of 5V enables it operate in a fully flexible way. An interconnection of 1elements is provided by wires. 16is the number of pins on all components. As a result, it is packaged as Tube. As part of the circuit, there are 16pins that connect other components. The Through Holeway is used to mount it. In this case, it appears as a member of the LS family. As a member of the 74LSseries, it is ideal for a wide range of applications. Binary Counteris adopted as the logic type. Setting the operating temperature to 0°C~70°C is recommended. The mounting type is Through Hole. When the supply voltage is set to [0], it is able to operate with greater reliability. The array consists of elements storing 4bits each. An important feature of this electronic device is [0]. Further related parts can be found under its base part number 74LS193. In this case, there is 5V voltage coming from the voltage source. The device operates on voltage [0]. In this case, the frequency is 32MHz Hz.
SN74LS193N Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 bits per element
TCO UP AND TCO DOWN OUTPUTS; SEPARATE UP/DOWN CLOCK
Operating supply voltage of 5V
Frequency of 32MHz
SN74LS193N Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LS193N Counters & Dividers applications.
  • Time delay circuits
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • SQUARE ROOT
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Signal gating
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
Step5Bar-code shipping tag
SN74LS193N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    951.693491mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74LS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    74LS193
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Propagation Delay
    47 ns
  • Turn On Delay Time
    47 ns
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    LS
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • fmax-Min
    25 MHz
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Timing
    Synchronous
  • Height
    5.08mm
  • Length
    19.3mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm