  • SN74HCT14PWRE4
SN74HCT14PWRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74HCT14PWRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74HCT14PWRE4
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 30 ns ns 40 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 4mA mA 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74HCT14PWRE4 Overview
Shipped in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is easy to ship overseas. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). Inverter logic is the basis of its operation. A voltage of 4.5V~5.5V is required for the part to function properly. Operating temperature extended to -40°C~85°C. In Surface Mount, the part is mounted. There is 4mA 4mA output current in the high or low states. A 74HCT series product. A total of 14 terminations have been recorded. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. In HCT, this chip plays an important role. Search with 74HCT14 if you are looking for device variants. There are 14 pins injected into the part body. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. You can find the functions of the 14 pins in the datasheets. Parts in quiescent state carry 2μA current. The logic device shown here is a typical Gates. There is 50pF load capacitance associated with the part. The method TR is packed into it. Datasheets indicate that this part requires 5V power supply. Its output current is rated at 4mA. For operation, there are 6 elements. The part can function from 5V. There is Schmitt Trigger in it.
SN74HCT14PWRE4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
HCT Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 4mA
SN74HCT14PWRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74HCT14PWRE4 Gates and Inverters applications.
  • Range hood
  • Digital camera
  • In-vehicle system
  • Urban rail vehicle
  • Small ground power station
  • Home theater
  • Television
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • VCR
Step5Bar-code shipping tag
SN74HCT14PWRE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74HCT14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    4mA
  • Propagation Delay
    30 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    40 ns
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    30ns @ 5.5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm