  • SN74HC158DG4
SN74HC158DG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74HC158DG4
HK JDW NO:
815-SN74HC158DG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations 16 Pin Signal switch 4 Functions Min 2V V Max 6V V
Quantity:
In Stock : 600
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SN74HC158DG4
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    TUBE
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Propagation Delay
    33 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Multiplexer
  • Number of Inputs
    8
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    28MHz
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Max I(ol)
    0.006 A
  • High Level Output Current
    7.8mA
  • Low Level Output Current
    7.8mA
  • Number of Input Lines
    2
  • Number of Output Lines
    1
  • Height
    1.58mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm