  • SN74HC14QPWRG4Q1
SN74HC14QPWRG4Q1
advertisement
Manufacturer No:
SN74HC14QPWRG4Q1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74HC14QPWRG4Q1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
190 ns ns 21 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74HC14QPWRG4Q1 Overview
Packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is convenient for shipping overseas. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. A Inverter logic principle is used to make it work. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~6V is needed. Operating temperature around -40°C~125°C extended. Part Surface Mount is mounted. In both high and low states, output current is 5.2mA 5.2mA. The Automotive, AEC-Q100, 74HC series contains it. Total terminations are 14. It has 6 functions that enhance user experience significantly. The chip is part of the HC/UH family. 74HC14 can be used to search for device variants. It is injected into the part body with 14 pins. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. As the part is in a quiescent state, it has 2μA current flowing through it. The logic device is a typical Gates. There is 50pF load capacitance associated with the part. The device must be supplied with a minimum voltage of 2V. 6V is the maximum supply voltage (Vsup). There is an industry TR method included. For operation, 6 elements are used. The part can function from 5V. Schmitt Trigger is featured in it.
SN74HC14QPWRG4Q1 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 2μA
SN74HC14QPWRG4Q1 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74HC14QPWRG4Q1 Gates and Inverters applications.
  • Agriculture and light complementary power station
  • Ship
  • Refrigerator
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Audio
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Fishery-optical complementary power station
  • Electric grinding wheel
  • Residual current/leakage current protection
  • DVD
Step5Bar-code shipping tag
SN74HC14QPWRG4Q1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74HC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    190 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    21 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    21ns @ 6V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    38 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.04mA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm