  • SN74F240N
SN74F240N
advertisement
Manufacturer No:
SN74F240N
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F240N
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
SN74F240N Overview
Logical driver uses a neat 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. Tube external packaging. Available in Through Hole. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74F series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This electronic component belongs to the F/FAST family. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Through Hole applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74F240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 50mA. It is recommended to use a 5V power supply. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. Wireless transceiver is able to output 3 lines. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
SN74F240N Features
Bus Driver/Transceivers
SN74F240N Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F240N Buffers & Transceivers applications.
  • Remote controls
  • Radio transmission
  • WDM transmission
  • Wireless transmission
  • interconnection between computers
  • Gigabit Ethernet
  • Cable network front end
  • Sensor reporting
  • VoIP phones
  • Car radio
Step5Bar-code shipping tag
SN74F240N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SN74F240N.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F240
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Quiescent Current
    50mA
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    15mA 64mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    75mA
  • Number of Input Lines
    8
  • Number of Output Lines
    3
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm