  • SN74F2373NG4
SN74F2373NG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F2373NG4
HK JDW NO:
815-SN74F2373NG4
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
4.5V~5.5V Tri-State Latches 74F Series 74F2373 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
SN74F2373NG4 Overview
It is embedded in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is packaged in the way of Tube. The output it is configured with uses Tri-State. This electrical device has a logic type of D-Type Transparent Latch. Electronic parts are mounted in accordance with Through Hole. It operates at a voltage of 4.5V~5.5V. The temperature at which the machine is operating is 0°C~70°C. 74F is the series number of this FPGA. It belongs to 74F2373 family.
SN74F2373NG4 Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F series
74F2373 family
SN74F2373NG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F2373NG4 Latches applications.
  • Address register
  • Accumulator Registers
  • TV Set-top Boxes
  • Multi-line decoders
  • Motor Drives
  • Display driver
  • Counter
  • Registers
  • Synchronous frequency dividers
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
SN74F2373NG4
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F2373
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Current - Output High, Low
    3mA 12mA