  • SN74F2373DWE4
SN74F2373DWE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F2373DWE4
HK JDW NO:
815-SN74F2373DWE4
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN74F2373DWE4
Description:
D-Type, Latch 4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 74F2373 20 Pins DUAL TTL 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74F2373DWE4 Overview
The 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package contains it. Tube is the packaging method. In this configuration, the output is set to Tri-State. There is D-Type Transparent Latch logic type for this electrical device. Electronic components are mounted using the Surface Mount method. With a supply voltage of 4.5V~5.5V, it operates. A temperature of 0°C~70°C is used for operation. In the 74F series, this FPGA is located. The design of this electronic part contains 8 bits. This device has been designed with 20 terminations available. The family in which it belongs to is 74F2373. A 5V voltage supply is required for operation. It has 20 pins that makes it easy to use. It is a member of the F/FAST family of electronic devices. This board has 20 pins on it, which is what it is designed for. Surface Mount is the way in which this electronic part is mounted. This device has 2 ports on board, which are all available at the same time. This part is included in FF/Latches. It reaches 5.5V when the supply voltage (Vsup) reaches maximum. The device is powered by 5V power supplies. There should be a voltage supply (Vsup) greater than 4.5V. Its 12mA output current allows for maximum design flexibility. The binary equivalent of the input line is generated by 8 output lines.
SN74F2373DWE4 Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74F series
8 Bits
74F2373 family
20 pin count
20 pins
5V power supplies
SN74F2373DWE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F2373DWE4 Latches applications.
  • Relay replacement
  • Automotive Infotainment
  • Shift left register
  • Multi-line decoders
  • Avionics
  • General-Purpose Register
  • Shift register
  • Counting
  • Phase comparator
  • Automatic test equipment
Step5Bar-code shipping tag
SN74F2373DWE4
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F2373
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    66mA
  • Output Current
    12mA
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Turn On Delay Time
    7.3 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    D-Type, Latch
  • Output Characteristics
    3-STATE WITH SERIES RESISTOR
  • Current - Output High, Low
    3mA 12mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9 ns
  • Independent Circuits
    1
  • Number of Output Lines
    8
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm