  • SN74F169N
SN74F169N
advertisement
Manufacturer No:
SN74F169N
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F169N
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SN74F169N
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 74F169 16 Pins Up, Down Positive Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
SN74F169N Overview
The device is packaged in the 16-DIP (0.300, 7.62mm)type. In order to configure it, it uses 16terminations. Having a voltage supply of 5Vallows it to operate in a highly flexible manner. In wires, 1elements are connected. There are a total of 16 pins in all components. It is packaged in a manner consistent with Tube. In the circuit, there are 16pins that connect other components. The device is mounted in the direction of [0]. The F/FASTfamily is derived from it. Having been designed as a member of the 74Fseries, it is well suited to a variety of applications. Binary Counteris adopted as the logic type. A temperature of 0°C~70°Cshould be set for the operating environment. A mounting type of Through Holeis adopted. Providing a voltage of 4.5V~5.5Vensures higher reliability of operation. The array has 4elements. The result may be noin terms of Pbfree code. In terms of this electronic device, the features provided by TCO OUTPUTare of the utmost importance. The base part number of 74F169provides access to more related parts. Voltage from the voltage source is [0]. To operate, the device requires a voltage of [0]. With a frequency of [0], it operates.
SN74F169N Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 bits per element
TCO OUTPUT
Operating supply voltage of 5V
Frequency of 90MHz
SN74F169N Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F169N Counters & Dividers applications.
  • LINEARIZATION
  • Time delay circuits
  • Frequency dividing circuits
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • Binary counter/decoder
  • MULTIPLICATION
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
Step5Bar-code shipping tag
SN74F169N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SN74F169N.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    951.693491mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    90MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F169
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    17 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    52mA
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    100MHz
  • Load/Preset Input
    YES
  • Timing
    Synchronous
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm