  • SN74F163ANSR
SN74F163ANSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F163ANSR
HK JDW NO:
815-SN74F163ANSR
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 74F163 16 Pins Up Positive Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74F163ANSR Overview
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)is a package in which this device is packaged. 16 terminations are used for its configuration. By supplying 5Vwith a voltage of 5V , the device can be operated in a completely flexible manner. There are wires connecting 1elements. There are 16pins on all components. In this case, it is packaged as Tape & Reel (TR). In the circuit, there are 16pins that connect other components. The way of Surface Mount is used to mount it. In this case, it belongs to the family of [0]. Having been designed as a member of the 74Fseries, it is well suited for use in a wide range of applications. Binary Counteris used as the logic type. 0°C~70°Cis the recommended operating temperature. There is a mounting type of Surface Mounton this device. As a result, the device operates more reliably when a supply voltage of 4.5V~5.5Vis applied. The array contains elements containing 4bits each. Using the Pbfree code, the result may be no. It is important to note that in regards to this electronic device, TCO OUTPUTis an extremely significant feature. Further related parts may be found under the base part number 74F163. It is packed using [0]. There is 5V voltage comes from the voltage source. To operate, it requires a supply voltage of 5.5V volts. It operates at a frequency of 120MHz Hz.
SN74F163ANSR Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
TCO OUTPUT
Operating supply voltage of 5.5V
Frequency of 120MHz
SN74F163ANSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F163ANSR Counters & Dividers applications.
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • LINEARIZATION
  • Programmable decade counters
  • Binary counter/decoder
  • Time delay circuits
  • Divide-by-N counting
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • Clocks
Step5Bar-code shipping tag
SN74F163ANSR
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    120MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F163
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Reset
    Synchronous
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    55mA
  • fmax-Min
    90 MHz
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    100MHz
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm