  • SN74F161ADBRG4
SN74F161ADBRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F161ADBRG4
HK JDW NO:
815-SN74F161ADBRG4
Package:
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 74F161 16 Pins Up Positive Edge 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74F161ADBRG4 Overview
This is a device supplied in the 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. The configuration of this device is based on 16terminations. 5Vis fully flexible due to its voltage supply. There are wires connecting 1elements. All component pins are equal to 16. As [0], it is packaged. In the circuit, there are 16pins that connect other components. It is mounted in the direction of [0]. In this case, it appears as a member of the family [0]. As a member of the 74Fseries, it is ideal for a wide range of applications. It is decided to use the logic type [0]. It is recommended to set the operating temperature to 0°C~70°C. There is a mounting type of Surface Mounton this device. As a result, the device operates more reliably when a supply voltage of 4.5V~5.5Vis applied. The array stores 4bits in each element. In terms of this electronic device, the features provided by TCO OUTPUTare of the utmost importance. More related parts are available under its base part number 74F161. In order to pack the product, TAPE AND REELis employed. The voltage source produces a voltage of 5V volts. The device operates on a supply voltage of [0]. With a frequency of [0], it operates.
SN74F161ADBRG4 Features
Embedded in the 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
TCO OUTPUT
Operating supply voltage of 5.5V
Frequency of 120MHz
SN74F161ADBRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F161ADBRG4 Counters & Dividers applications.
  • POWER COMPUTATION
  • Dual Up Counters
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Programmable binary and decade
  • Time-delay circuits
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • Signal gating
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Time delay circuits
Step5Bar-code shipping tag
SN74F161ADBRG4
  • Package / Case
    16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    120MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F161
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Reset
    Asynchronous
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    55mA
  • fmax-Min
    90 MHz
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    100MHz
  • Timing
    Synchronous
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    6.2mm
  • Width
    5.3mm