  • SN74F1016DWR
SN74F1016DWR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F1016DWR
HK JDW NO:
815-SN74F1016DWR
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
16-Bit Schottky Barrier Diode R-C Bus-Termination Array 20-SOIC 0 to 70
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SN74F1016DWR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74F1016
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    4.75V
  • Number of Bits
    16
  • Forward Current
    170mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Logic Type
    Schottky Barrier Diode Bus-Termination Array
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Differential Output
    NO
  • Reverse Recovery Time
    10 ns
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    7V
  • Recovery Time
    10 ns
  • Number of Signal Lines
    16
  • Pull-up Resistance-Nom
    50Ohm
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm