  • SN74F00DRE4
SN74F00DRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F00DRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F00DRE4
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 5 ns ns 6 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 20mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
SN74F00DRE4 Overview
Due to its 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. A NAND Gate logic principle governs its operation. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. The operating temperature is extended to around 0°C~70°C. A Surface Mount mount is used for this part. Neither the high 1mA 20mA low state of output current is 1mA 20mA. The series 74F contains it. Totally, there are 14 terminations. There are 4 functions that significantly improve the user experience. It is part of the F/FAST family of chips. Use 74F00 when searching for device variants. There are 14 pins injected into the part body. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. A 2 input is supported by the part. Gates is a typical logic device. A 50pF load capacitance is present in the part. Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. The method TR has been incorporated into the package. Datasheets indicate that this part requires 5V power supply. Its output current is rated at 20mA. The operation of 4 gates is logical.
SN74F00DRE4 Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
F/FAST Family
Output Current: 20mA
4 Gates
SN74F00DRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F00DRE4 Gates and Inverters applications.
  • Air conditioner
  • Remote monitoring
  • Car
  • Electric car
  • Digital camera
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Small ground power station
  • Grid adaptation function
  • Scanner
  • DVD
Step5Bar-code shipping tag
SN74F00DRE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F00
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Number of Gates
    4
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Number of Output Lines
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm