  • SN74AS21NSR
SN74AS21NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74AS21NSR
HK JDW NO:
815-SN74AS21NSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN74AS21NSR
Description:
5V V 6 ns ns 6 ns ns 10.3mm mm Gates & Inverters 20mA mA 2mm mm 208.312296mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 7.4mA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AS21NSR Overview
Packed in 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width), the part is convenient for shipping overseas. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Cut Tape (CT). This logic works according to the AND Gate principle. A voltage of 4.5V~5.5V is required for the part to function properly. Operational temperature extended around 0°C~70°C. The part is mounted in Surface Mount. High and low output current states are both 2mA 20mA. 74AS is its series number. There are 14 terminations totally. User experience is significantly enhanced by the part's 2 functions. The chip is part of the AS family. If you are looking for device variants, try search with 74AS21. Into the part body are injected 14 pins. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. 4 inputs are supported by the part. The current flowing through quiet parts is 7.4mA. The logic device is a typical Gates. There is 50pF load capacitance associated with the part. The method TR is packed into it. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 5V. In this case, the output current is rated as 20mA. This device has 1 outputs. The operation uses 2 elements in total. It is specified that the operating supply voltage for the chip will be 5V volts.
SN74AS21NSR Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
AS Family
Quiescent Current: 7.4mA
Output Current: 20mA
SN74AS21NSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AS21NSR Gates and Inverters applications.
  • Cell phone
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Scanner
  • Hair dryer
  • Small ground power station
  • Ship
  • Electrical tools
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Solar energy generation
Step5Bar-code shipping tag
SN74AS21NSR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74AS
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74AS21
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Quiescent Current
    7.4mA
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • Family
    AS
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    2mA 20mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    6ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm